گفتگوبا آرام نوزاد
ترانه آزادی
" ایرج جنتی عطایی از طریق ترانه هایش بادیکتاتوری مبارزه می کند "
آرام نوزاد به عنوان تصویر بردار و صدا بردار در بیشتر تلویزیون های آلمان مشغول به کار است.
از سال 2000 فعالیتش را در کار تصویر برداری آغاز کرده است، او کارگردان فیلم زندگی ترانه سرای بزرگ ایران ایرج جنتی عطایی است گفتگویی با او داشته ایم که در پی می خوانید.
آقای نوزاد دلیل انتخاب ایرج جنتی عطایی برای ساخت این فیلم چی بود؟

ببینید در کشور هایی مثل سرزمین ما کلاً به این نوع هنرمندان متعهد کمتر ارزش قائل می شن و بعد از این همه سالهای خفقان و زوری که به مردم وارد شده براین باور بودم که نسل های جدید شاید ایرج و نشناسند و وظیفه خودم دونستم که از طریق این فیلم بتونم شخصیت ایشون را ضبط و ثبت بکنم در تاریخ هنری ما، این انگیزه اصلی من بود که خوشبختانه با گزارشی که من از ایران تهیه کردم متوجه شدم که نسل های جدید هنوز که هنوزه ایرج و می شناسن و باور من غلط بوده.

خودتون از کی ایرج جنتی عطایی رو شناختید؟

من از سن سیزده سالگی با ترانه های ایشون در ایران آشنا شدم ولی خوشبختانه اتفاق زیبایی که در زندگی من افتاد این بود که من ده سال پیش در مونیخ از نزدیک باهاشون آشنا شدم و خیلی نزدیک تر شخصیت و ترانه هاشون و شناختم در طول این آشنایی بهم ثابت شد که ایشون ترانه هایی که نوشته زبان و حس و درد جامعه بوده و همونطور که خودشون عنوان کردن ساعتشون رو با میزان جامعه کوک کردن . و من در این مدت دیدم که ایشون تعهد خودشون و نسبت به جامعه به واقعیت دارند و پیام هایی که در ترانه هاش هست حقیقت اجتماع هستش و اون پیام ها هیچوقت پیامی نبوده و نیست که مردم و جامعه را به قدرت های خارق العاده و آسمونی امیدوار بکنه و ایشون همیشه سعی کردن که قدرت خود مردم رو به خودشون نشون بدن نه تنها در ترانه هاشون که ما در کارهای نمایشی شون هم این موضوع رو به وضوح می بینیم.

فیلم مستند هستش؟

بله کل فیلم مستند ساخته شده.

این فیلم چه مسیری را طی می کنه بیشتر به زندگی و خصوصیات شخصی ایرج جنتی عطایی پرداختین یا به هنر و فعالیت های حرفه ای ایشون؟

مسیری که ایشون داره طی می کنه برای من خیلی زیباست و ایده آل هایی که خودشون دارن، من مردی رو نشون می دم که به فکر زحمت کشان جامعه هست به فکر دانشجویان و دغدغه های اجتماع است. من به هر دو وجه زندگی ایشون در این فیلم می پردازم. همون طور که گفتم تو کشور هایی مثل کشور ما این نوع کار اصلاً کمه که بتونه چیزی رو به عنوان تاریخ هنری ما ثبت کرده باشه برای نسل های آینده. ببینید من اعتقاد دارم که ایرج جنتی عطایی در زمینه فعالیت های خودش چه ترانه سرایی ،چه تئاتر بی همتاست حداقل من این طور فکر می کنم. اون هنر زیبایی که در رابطه با واژه ها داره و همین رو باز در سبک تئاترش می بینیم. باور کنید که هنرمند های معروف تئاتر و سینما اعتقاد دارن که کار ایرج یک سبک جدیدیه در تاریخ تئاتری ما حتی. پس شخصیت این هنرمند والا باید ثبت بشه و مشعلی بشه برای نسل های آینده و جدید. من تصویری از هنر و زندگی ایرج جنتی عطایی را نشون می دم.

آیا در پیوند با ایشون وآثارشون با کسی گفتگو کردید ازجمله همکاران ایشون؟

بله با خانوم سودابه فرخ نیا، با آقای ابی، با آقای پرویز صیاد، با آقای عباس مغفوریان و آقای داریوش و تعداد دیگری از هنرمندان که با هاشون گفتگو خواهیم کرد. گفتگوهایی هم با خانواده ایشون داشتیم از جمله همسرشون خانوم شهین جنتی عطایی.

خود آقای جنتی عطایی در فیلم حضور دارند؟
بله ، در بیشتر صحنه ها خودشون حضور دارن ، ایشون در رابطه با بعضی از صحنه ها و مصاحبه هایی که باهاشون انجام دادیم با کمال میل وقتشون و در اختیار من قرار دادن و حتی گاهی من بیشتر از اندازه مزاحمت براشون ایجاد کردم و تنها چیزی که می تونم بگم تشکر از ایشونه چون اینقدر رئوف و شخصیت والایی دارن که هیچ گاه نه، نگفتن به من در پیوند با این کار.

چه کسان دیگه ای در شناخت بیشر ایشون برای ساخت این فیلم بهتون کمک کردن؟

خوشبختانه من خودم آشنایی نزدیک با ایشون داشتم و البته کتاب ها و نوشته هایی که در موردشون بود خیلی کمک کرد ترانه هاشون و نمایشنامه ها با خواندن آثارشون به راحتی میشه شخصیتشون رو دریافت که ایشون چه می خواسته و چی می خواد و چه آروزهایی رو برای اجتماع خودش داره و اصلاً در سطح جهان چه آرزو هایی رو داره.

بیشتر به آثار بعد از انقلاب ایشون پرداختید یا از آثار قبل از انقلاب هم چیزی در فیلم شما خواهیم دید؟

صد در صد از اون دهه هم یاد شده ودر موردش صحبت شده و بهش پرداختیم. ما به کل دوران کار حرفه ای ایشون پرداختیم.

در مورد فعالیت های سیاسیشون چی؟

من فکر نمی کنم فعالیت های سیاسی ایشون جدا از فعالیت های هنریشون باشه ایشون سالهاست که با ترانه ها و نمایش هاشون با دیکتاتوری مبارزه کردن و می کنن.

آقای نوزاد در طول این مدت که بیشتر و از نزدیک تر ایرج جنتی عطایی را شناختید چقدر ایشون و نزدیک به آثارشون دیدید؟
من فکر می کنم که عشق به مردم بوده که باعث شده ایشون این آثار رو بیافرینن خودشون هم بسیار زیبا این جمله رو گفتن با عشق ورزی به تمام انسانها کار می کنن. چیزی که در طول این مدت از ایشون دیدم نزدیکی آثارشون با شخصیتشون هستش ایشون همونی هستن که در ترانه هاشون می شنوید.

از کی این فیلم استارت خورده؟
از سال 2004 فیلمبرداری آغاز شده، آواخر سال 2004 .
کی به پایان می رسه؟

تهیه کنندگی تمام این پروژه به عهده خود من هستش و کمی فشار های مالی از اتمام کار جلوگیری می کنه و گرنه در مدت ا سال هم می شد که کار تموم بشه و البته چند مصاحبه هم هست که باید انجام بشه و امیدئوارم تا پایان سال میلادی 2006 این فیلم به پایان برسه.


همکارانتون در این فیلم چه کسانی هستند؟

همسرم سارا نوزاد و تصویر بردار خوب ، Miguel Garcia-nunef و دوستان بسیار دیگری که از همشون سپاس گذارم.

نظرات1

Anonymous پیروز:

گزارش جالبی بود . موفق باشید .

10:42 PM  

Post a Comment

بازگشت >>


 


Home Page

Articles

Poems

Interview

Yadman

News

Archive

Archive

پیام ها

Copyright 2005-2006 Golesorkhetaraneh.com,
Contact : info@golesorkhetaraneh.com